„Zwierzęta nie rozumiały wielu zachowań człowieka. Ludzkie związki przyczynowo-skutkowe były za trudne i niepokojące. (…) „

Cenię twórczość pana Brunona Kadyny za szczerość, bezpośredniość i prosty przekaz oraz niekonwencjonalne przedstawianie podjętych tematów.

Kocur (Bydgoszcz 2020) jest doskonale zaplanowaną i poprowadzoną opowieścią o dojrzewaniu, o przyjaźni,
o utraconym zaufaniu, o porzuceniu, o walce o przetrwanie, o poszukiwaniu własnej życiowej drogi, a także o dokonywaniu trudnych wyborów w świecie, którym rządzi prawo kłów i pazurów.

Tytułowy kocur to kanapowy pieszczoch, Beret, który z dnia na dzień trafia z miejskich wygód do wiejskiej stodoły, gdzie musi nauczyć się walczyć chociażby o prawo dostępu do miski z jedzeniem czy dobrą miejscówkę do spania.
Podwórko to dość złożony światek, gdzie rządzi psia mafia, której nowoprzybyły, młody buntownik postanawia utrzeć nosa – z jakim skutkiem? – warto sięgnąć po książkę, aby się przekonać.
Poznajemy zwariowaną kurę, podwórkową maskotkę, podającą się za jastrzębia,
trzy niezbyt rozgarnięte wieprzki oraz koci klan obiboków, a także inne, epizodyczne postacie.
O ile środowisko zwierząt jest dość przewidywalne, to świat i zachowanie ludzi jest dla zwierząt niezrozumiałe, niekiedy wręcz okrutne i niepokojące, czego w szczególności doświadcza Beret
– i to dwukrotnie.

Bruno Kadyna prezentuje „męskie spojrzenie” na podejmowane przez siebie tematy. Powściągliwy styl pisarski, bezpośredniość, tzw. nazywanie rzeczy po imieniu bez zbędnych eufemizmów, literacki język potoczny, trafne zastosowanie groteski i humoru w scenkach sytuacyjnych, przy czym konstrukcja fabularna
i sam przekaz zostały doskonale zaplanowane, dopracowane i doprecyzowane.
Niepokojący klimat opowieści uzupełniają czarno-białe grafiki przedstawiające Bereta na różnych etapach jego nowego życia.

Książkę czyta się szybko nie tylko ze względu na styl, ale przede wszystkim na złożoną historię w niej opisaną. Czytelnik podąża za Beretem, za jego perypetiami, za towarzyszącą mu gamą emocji, ambicji, pragnień przeżywa razem z kocurem satysfakcję z osiągnięć, jakich dokonał.
Polecam serdecznie nie tylko fanom kocich opowieści.

Cytat w nagłówku – str.60.

Książka przeczytana dzięki udziałowi w Book Tour z Kocurem, zorganizowanym przez #Bruno Kadyna-strona autorska oraz fanpage #Przeczytanki

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s